10 lengvai auginamų daržovių pakeltoms lysvėms: vadovas pradedantiesiems sodininkams

Sveiki, sodo entuziastai! 🌿

Esu agronomė Meda ir esu pasiruošusi pasidalinti su jumis 10 lengviausiai auginamų daržovių sąrašu, skirtu būtent pakeltoms lysvėms. Pati išbandžiau ir tuo įsitikinau. Linkiu išbandyti ir parašyti, kaip sekėsi.

Sodininkystė pakeltose lysvėse tapo vis populiaresnė tiek tarp patyrusių, tiek tarp pradedančiųjų sodininkų. Šios pakeliamos lysvės turi daug privalumų:

  1. geresnis dirvožemio drenažas,
  2. lengviau kontroliuoti kenkėjus,
  3. lengvesnė priežiūra.

Jei planuojate auginimą pradėti būtent pakeltose lysvėse, tai norint, kad derlius būtų sėkmingas ir gausus, būtina atsirinkti tinkamas daržoves auginimui. Šiame tinklaraštyje dalinuosi 10 lengvai užauginamų daržovių pakeltoms lysvėms ir vadovu pradedantiesiems sodininkams.

kaip auginti pakeltoje lysvėje

1. Ridikėliai

Man patinka ridikėliai dėl trijų priežasčių:

  1. Tai viena ankstyviausių pavasarinių daržovių. Juos galima sėti ankstyvą pavasarį arba vasaros pabaigoje, kad derlius būtų rudenį. Ridikėliai paprastai nėra tinkami sodinti vasarą karštame klimate, nes esant aukštai temperatūrai jie gali subrandinti sėklas, o ne derlių.
  2. Ridikėliai yra viena iš greičiausiai augančių daržovių, todėl puikiai tinka nekantriems sodininkams. Paprastai ridikėliai užauga vos per 20–30 dienų nuo sėjos.
  3. Ridikėliuose taip pat yra daug svarbių maistinių medžiagų (vitamino C, B9, antioksidantų, skaidulų ir kalio).

     

    Juos galima sėti tiesiai į pakeltą lysvę ir nuimti derlių vos per kelias savaites.
ridikėliai auga pakeltose lysvėse

2. Salotos

Salotos yra vėsaus sezono augalas, kuris klesti pakeltose lysvėse. Jos turi trumpą augimo ciklą, todėl yra idealus pasirinkimas greitam ir nuolatiniam derliui nuimti. 

Pavasariniam derliui sėkite salotų sėklas tiesiai į pakeltas lysves likus 2–4 savaitėms iki paskutinių numatomų šalnų. Salotos teikia pirmenybę temperatūrai nuo 45 ° F iki 75 ° F (7 ° C iki 24 ° C).

Yra keletas salotų rūšių (Iceberg, Romaninės, Batavian ir kt.), kurių kiekviena pasižymi unikaliomis skonio, tekstūros ir išvaizdos savybėmis.

salotos auga

3. Pomidorai

Pomidorai yra bene populiariausia daržovė tarp sodininkų ir gali būti lengvai auginami pakeltose lysvėse. Tik svarbu pasirinkti žemaūgę veislę arba tuos pomidorus, kurie auginami vazonuose terasoje. Aš pati išbandžiau šias veisles 'Pearl Drop', 'Vilma'.

Kad ir kokie žemi būtų pomidorai, svarbu jiems parūpinti atramas, kad subrendus derliui augalas tvirtai stovėtų. Taip pat rekomenduoju sodinti šachmatiškai ir didesniais atstumais, kad gautų pakankamai saulės.

pomidorų auginimo patarimai pradedantiesiems

4. Agurkai

Agurkus auginti pakeltose lysvėse man puikiai sekėsi. Jie auga kaip vijokliai, todėl jiems reikia daugiau vietos, bet aš jų visiškai nekontroliuoju ir leidžiu laisvai augti už lysvės ribų.

Pati auginau derlingą veislę 'Mirabelle', todėl derlius buvo ypač didelis ir užteko vos dviejų daigų.

Pavasarį sėklas prasidaiginau vazone, o daigus į lysvę pasodinau tik atšilus orams. Kai dirvožemio temperatūra pakyla iki 60 ° F (15 ° C), sėklos taip pat gali būti sėjamos tiesiai į dirvą ir ten gerai sudygs.

Lengvai užauginamos daržovės aukštoms lysvėms

5. Paprikos

Šiais metais pabandžiau auginti ir paprikas pakeltose lysvėse. Anksti pavasarį pasodinau į vazonėlius daiginimui, nes daigai labai ilgai auga. Jiems reikia šiltos temperatūros ir daug saulės spindulių. Mano klaida buvo ta, kad paprikas pasodinau šalia pomidorų, kurie užstojo saulę, dėl to jos nespėjo sunokinti derliaus. Nekartokite šios mano klaidos!

Paprikas labai mėgstu, nes būna jų įvairių spalvų. Pasirinkite skirtingų spalvų veisles, kad padidintumėte savo sodo ir lėkštės spalvingumą.

Lengvai užauginamos daržovės aukštoms lysvėms

6. Žolelės

Vaistažolių auginimas pakeltose lysvėse – puikus būdas papildyti savo mitybą aromatiniais augalais. Pasirinkite žoleles, kurios klesti jūsų klimato ir augimo sąlygomis. Įprastos žolelės, kurios puikiai dera pakeltose lysvėse, yra bazilikas, petražolės, kalendra, čiobreliai, raudonėliai, rozmarinai, šalavijai ir mėtos. Užauginkite jas, kad galėtumėte naudoti gaminant maistą, geriant arbatas ar kaip namų kvapus.

Vaistažolės ne tik teigiamai veikia mitybą, bet ir atbaido kenkėjus pakeltose lysvėse. Pavyzdžiui, baziliko sodinimas šalia pomidorų gali pagerinti abiejų augalų skonį ir augimą, o žolelės, tokios kaip rozmarinas ir čiobreliai, gali veikti kaip natūralūs kenkėjų repelentai.

žolelių auginimas

7. Špinatai

Špinatus pamilau vien dėl to, kad jie tinka ne tik salotoms, bet ir žaliesiems kokteiliams.

Špinatai yra vėsaus sezono augalai, todėl dygimui ir augimui jiems reikia vėsesnės temperatūros. Pasodinkite špinatų sėklas anksti pavasarį, kai tik bus galima paruošti dirvą. Rudens derliui sėkite sėklas vasaros pabaigoje, palikdami pakankamai laiko augalams subręsti iki pirmųjų šalnų.

špinatų

8. Morkos

Morkos klesti purioje, gerai drenuojamoje dirvoje, todėl pakeltos lysvės yra ideali aplinka. Rinkitės trumpesnės vegetacijos veisles, kad būtų lengviau auginti, o po kelių mėnesių mėgaukitės saldžiomis, naminėmis morkomis.

Morkų sėklos yra mažos, o tinkamas atstumas tarp jų yra labai svarbus sveikam šaknų vystymuisi. Sėkite sėklas tiesiai į pakeltą lysvę, išbarstydami su tarpukais eilėmis. Siekite, kad tarp sėklų būtų 1–2 colių (2–5 cm) atstumas, o kai sudygs daigeliai tada praretinti – 2–3 coliai (5–7 cm).

morkos, augančios pakeltose sodo lysvėse

9. Krapai

Krapai – kvapni ir aromatinga žolė, kurią ypač mėgsta lietuviai ir ne tik.

Pasirinkite veislę, atitinkančią jūsų pageidavimus ir paskirtį, nesvarbu, ar tai būtų švieži lapai, sėklos, ar abu. Kai kurios populiarios veislės yra Bouquet (kompaktiški ir idealiai tinka vazonams ar lysvėms) ir Mammoth (aukšti su daug žalios masės ir sėklomis).

krapų auginimo patarimai

10. Žemuogės

Labai smagi patirtis auginti braškes ar žemuoges pakeltose lysvėse. Jos auga labai gerai ir atrodo gražiai. Žinoma, tai taip pat suteikia skanių ir maistingų uogų!

Kadangi žemuogių sėklos labai mažos ir ilgai dygsta, tai reikia labai anksti pavasarį pasėti į dėžutę. Vėliau persodinu į didesnius vazonėlius ir tik atšilus orams sodinu į pakeltas lysves.

Ten jos puikiai sužėlė, užsiaugino daug ūsų ir dauginosi savaime. Labai geras sprendimas – sodinti jas (kaip ir agurkus) šalia lysvės šono, nes tada jos gauna daugiau saulės ir uogos auga palei lysvės šonus.

10 lengvai užauginamų daržovių paaukštintoms lysvėms

Mano rekomendacija – pradėti sodininkystę su pakeltomis lysvėmis, o kad patirtis būtų dar malonesnė, pasinaudokite šiuo daržovių sąrašu, kuris pateiktas žemiau. Šios dešimt lengvai užauginamų daržovių suteikia įvairų ir kvapnų derlių, todėl puikiai tiks pradedantiesiems ir patyrusiems sodininkams. Nepamirškite pritaikyti savo pasirinkimų prie vietos klimato ir dirvožemio sąlygų, kad pasiektumėte geriausių rezultatų.

Linksmo sodininkavimo! 🌿

Meda „Garden Mood“ įkūrėja 🌼 

pradėti augti pakeltose sodo lysvėse
10 lengvai auginamų daržovių pakeltoms lysvėms: vadovas pradedantiesiems sodininkams
Pirkinių krepšelis