Nemokamas pristatymas užsakymams virš 50€

10 patarimų, kaip prižiūrėti kambarinius augalus žiemos sezono metu

Sveiki, sodo entuziastai! 🌿

 
Esu „Meda“ agronomė, kuri pasiruošusi pasidalinti su jumis 10 patarimų, kaip prižiūrėti kambarinius augalus žiemos sezonu. Daug ką išbandžiau ir pati ir turėjau atsisveikinti ne su vienu augalu, kol radau tai, kas veikia ir padeda augalus išlaikyti per žiemą gražius ir sveikus. Jei išbandysite šiuos patarimus, parašykite kaip sekėsi.
rūpintis naminiais augalais

1. Lapų drėkinimas

Patalpų šildymas sumažina drėgmės lygį. Daugelis kambarinių augalų mėgsta didesnę drėgmę, todėl apsvarstykite galimybę naudoti drėkintuvą, o jei jo neturite, galite tiesiog apipurkšti lapus vandeniu.

Aš naudoju difuzorių, kuris skirtas garinti vandenį su eteriniais aliejais ir man jis puikiai tinka. Augalai gauna smulkią dulksną, o ne didelius lašelius, kurie paprastai nukrenta ant žemės.

augalų laistymas žiemą
augalų lapų drėkinimas

2. Sureguliuokite laistymą

Žiemą patalpų šildymo sistemos gali išsausinti orą. Stebėkite dirvožemio drėgmę ir atitinkamai pakoreguokite laistymo grafiką. Drėgmę lengviausia patikrinti su mediniu pagaliuku. Įkišame į vazoną, ištraukiame ir žiūrime. Jei pagaliukas aplipęs drėgna žeme, vadinasi, dar ne laikas laistyti, jei pagaliukas sausas – laikas laistyti.

Būtinai neperlaistykite, kitaip augalo šaknys pradės dusti ir pūti. Tada teks persodinti, ir daugiau apie tai kitame tinklaraščio straipsnyje.

kada laistyti augalus
kaip patikrinti, kada augalams reikia vandens

3. Vandens parinkimas

Augalai labai jautrūs vandens kietumui, todėl nerekomenduoju laistyti vandens tiesiai iš čiaupo. Geriau naudokite sniegą! Ištirpinkite ir palaukite, kol sušils, ir drąsiai laistykite augalus.

Jei neturite sniego, drąsiai naudokite filtruotą vandenį (aš naudoju anglies filtrą). Jei neturite ir jo, tai likus dienai iki laistymo į laistytuvą pripilkite vandens iš čiaupo ir augalą palaistykite tik kitą dieną. Per šį laiką ant dugno nusės druskos ir kalkės, augalas nuo jų mažiau nukentės.

sniegas augalams laistyti
laistyti augalus

4. Saugokite nuo šalto oro

Reikėtų atsiminti, kad lauke atšalus orams, patalpoje prie lango gali būti vėsiau.

  • Pirmiausia reikėtų ranka patikrinti, ar pro lango apačią nepučia vėjas.
  • Taip pat būtinai patraukite augalą nuo lango, kad jo lapai nesiremtų į šaltą langą.
  • Jeigu dažnai varstote langus ir vėdinate patalpas, tai prie to lango augalų visai nereikėtų laikyti.
  • Jei augalas auga patalpoje, kur dažnai tvyro skersvėjis, tuomet jį taip pat reikėtų perkelti į mažiau vėjuotą vietą.
     
    Šalto vėjo veikiamiems augalams būdingas lapų kraštų ir paviršių parudavimas arba spalvos pasikeitimas
saugokite naminius augalus nuo vėjo

5. Daugiau šviesos

Trumpėjant dienoms, labai svarbu optimizuoti augalų apšvietimą. Padėkite juos prie į pietus nukreiptų langų, kad jie gautų kuo daugiau saulės šviesos. Tai ypač svarbu augalams, kurie yra pasiruošę žydėti (orchidėjoms).

Jei trūksta natūralios šviesos, apsvarstykite galimybę ją papildyti dirbtine šviesa, pvz., LED auginimo lemputėmis, kad augalai gautų reikiamą spektrą, reikalingą fotosintezei. Tik tuomet reikėtų nepamiršti, kad elektros sąnaudos bus didesnės. Tokias pačias lempas galite naudoti ankstyvą pavasarį, jei planuojate ką nors auginti iš sėklų. Rekomenduoju perskaityti straipsnį „10 lengvai auginamų daržovių pakeltose lysvėse“.

daugiau šviesos naminiams augalams
daugiau šviesos naminiams augalams

6. Sumažinti tręšimą

Žiema daugeliui augalų dažniausiai būna ramybės periodas, todėl jų nereikia tiek tręšti. Tręšimas tokiu pat režimu, kaip ir pavasarį, gali turėti net neigiamą poveikį, nes augalai pradės sparčiai augti aukštyn, tačiau dėl šviesos stokos nespės sustiprėti.

Jei jūsų augalai aktyviai auga, rekomenduoju kas 6-8 savaites tręšti atskiestomis, subalansuotomis trąšomis. Kaip aš darau? Naudoju mėgstamas trąšas, tik į laistytuvą jų dedu 5 kartus mažiau nei įprastai.

Jei jūsų augalai neauga, tręšimą reikėtų atidėti iki pavasario, kai vėl prasidės auginimo sezonas.

augalų tręšimas žiemos sezono metu

7. Senų lapų genėjimas

Galite genėti augalus žiemos metu, nes jie yra ramybės būsenoje, tačiau nedarykite to pernelyg drąsiai. Ką aš darau?

  • Pašalinu visus geltonus ar negyvus lapus, kad paskatinčiau augimą. Dažniausiai jie atsiranda dėl streso (perlaistymo, saulės trūkumo, drėgmės trūkumo ir pan.).
  • Jei augalas labai tankus ir į jį nepatenka šviesa (dėl to gali aktyviai kristi lapai), tai aš jį labiau geniu. Nupjautos sveikos augalo dalys gali būti naudojamos augalų dauginimui.
naminių augalų genėjimas
naminių augalų genėjimas

8. Nuvalykite lapus

Kitas darbas, kurį ypač svarbu atlikti šaltuoju periodu, kai šviesos kiekis labai mažas, – lapų valymas. Ant lapų kaupiasi dulkės, kurios sumažina šviesos srautą į augalą. Taip pat, jei lapus apipurkšite vandeniu iš čiaupo, tikėtina, kad ant jų atsiras kalkių dėmės.

Pirmiausia nuvalau lapus drėgna minkšta šluoste, o tada apipurškiu lapų laku, kad būtų blizgūs. Juo piktnaudžiauti nereikėtų, nes kai kuriuose lakuose yra medžiagų, kurios taip pat gali pakenkti lapams. Lapus valyti galima tik tų augalų, kurie yra su lygiais (be plaukelių) lapais.

švarūs augalų lapai
švarūs augalų lapai

9. Kenkėjų kontrolė

Stebėkite savo augalus! Nesakau, kad kiekvieną dieną, bet laistant ar purškiant lapus labai pravartu juos atidžiau apžiūrėti. Žiemą gali užklupti ne tik ligos, bet ir kenkėjai. Įdomu, iš kur jie atsiranda?

  • Dažniausiai jie pasirodo su naujais augalais, kuriuos parsinešame iš prekybos centro.
  • Kartais tai gali atsirasti ir dėl nekokybiško substrato po persodinimo.
  • Kai perlaistote augalus, dėl drėgmės gali atsirasti mažų skraidančių muselių.

Taigi, ką daryti pastebėjus kenkėjus? Galite pabandyti nuplauti augalą ir lapus. Tačiau ne visi kenkėjai bus paveikti, todėl gali tekti imtis cheminių priemonių.

naminiai augalai augintiniai

10. Jei reikia, persodinkite

Geriausias laikas augalų persodinimui yra pavasaris. Nors, tiesą pasakius, persodinu kambarinius augalus, kai:

  • parsinešu iš parduotuvės naują augalą,
  • kai matau, kad augalas buvo perlaistytas,
  • kai turiu įtarimų, kad yra kenkėjų ar ligų požymių,
  • kai matau, kad vazonas augalui per mažas,
  • kai dirva taip perdžiūva, kad nebeišlaiko drėgmės.

Bus dar vienas tinklaraščio straipsnis apie persodinimą, todėl perskaitykite.

naminius augalus persodinti
Žiema gali atnešti iššūkių, tačiau skiriant šiek tiek papildomo dėmesio ir priežiūros, jūsų kambariniai augalai gali klestėti net šalčiausiais mėnesiais. Reguliuodami laistymo grafiką, optimizuodami apšvietimą, palaikydami drėgmę ir atsižvelgdami į temperatūros svyravimus, galite sukurti palankią aplinką, kuri leis jūsų lapiniams kompanionams klestėti ir įnešti žalumos į jūsų žiemą. Tikiuosi, kad šie patarimai jums buvo naudingi. O jei esate tikras kambarinių augalų mylėtojas, rekomenduoju išbandyti įrankių kišenę, kuri mane lydi kiekvieną dieną rūpinantis savo augalais.
 

Linksmo sodininkavimo! 🌿

Meda „Garden Mood“ įkūrėja 🌼 

sodo įrankių kišenė
10 patarimų, kaip prižiūrėti naminius augalus žiemos sezonu
Pirkinių krepšelis